Швидке переміщення по статті:
За допомогою Syrve ви можете організувати продаж комплексних обідів у різних відділеннях вашого підприємства. Найзручніше це зробити за допомогою обов'язкових групових та простих модифікаторів.
Для цього:
- Як страви комплексного обіду заведіть групові та прості модифікатори зі своїми технологічними картами.
- Заведіть блюдо «ОБІД» (без тех-карти) та призначте йому створені модифікатори.
Модифікатори можуть бути внесені в стоп-лист у Syrve POS.
Налаштування комплексного обіду
Для того щоб на комплексний обід можна було вибирати, наприклад, один із супів, плов, напої, один із салатів і один з напоїв, для страви «ОБІД» поставимо обов'язкові групові модифікатори: «Супи», «Салати» та «Напої», а також обов'язкові прості модифікатори: «Плов» та «Піта».
Для зручності навігації у довіднику номенклатури (пункт меню Товари та склади → Номенклатура) створіть групу «ОБІДИ» (кнопка Додати групу), а в ній підгрупи «Супи», «Салати» та «Напої».
Заведіть модифікатори:
- У групі «Супи» – «Суп харчо» та «Суп курячий».
- У групі «Салати» – «Буряки з горіхами» та «Салат з овочів».
- У групі "Напої" - "Чай", "Морс", "Компот" та "Кефір".
- У групі «ОБІДИ» – «Плов» та «Піта».
Для модифікаторів установіть параметри на закладках:
Основні характеристики.
- У полі Назва елемента номенклатури введіть назву модифікатора.
- У полі Категорія елемента номенклатури виберіть тип елемента: Модифікатор.
- У полі Батьківська номенклатурна група виберіть номенклатурну групу, до якої входитиме цей елемент.
- У нашому випадку для модифікатора використовується налаштування Готувати разом із основною стравою, ця галочка за замовчуванням встановлена. Тип місця приготування не потрібно задавати. Склад списання інгредієнтів такого модифікатора (наприклад, Супа харчо) визначається типом місця приготування, вказаним для самої страви (ОБІД). Страва та його модифікатор будуть надруковані на одному чеку.
Одиниці виміру. Вкажіть, що модифікатор вимірюється у порціях. Задайте вагу однієї порції у полі Сумарний фактичний вихід на 1 норму закладки (вага 1 одиниці виміру). Це значення заповнюється автоматично на основі даних технологічної карти та може бути відредаговано вручну. Щоб повернути автоматичне значення, натисніть кнопку Розрахувати з техкарти.
Додаткова інформація.
- Категорія – категорія елемента номенклатури, якою може здійснюватися його облік. Значення вибирається зі списку існуючих категорій, а також може бути створена нова категорія (наприклад, для комплексного обіду).
- Усі модифікатори за замовчуванням друкуються на причеку та чеку - галочки Друкувати на причеку та Друкувати на чеку встановлені. Якщо ви не бажаєте друкувати безкоштовні модифікатори на чеку, то зніміть відповідну галочку.
- Технологічні карти. Задайте норму закладки, склад та технологію приготування страви, яка в нашому випадку є модифікатором. На підставі введених значень норми закладки інгредієнтів здійснюватиметься їх списання під час продажу основної страви «ОБІД».
Для блюда «ОБІД» задайте параметри на закладках:
- Основні характеристики.
- У полі Назва елемента номенклатури введіть назву елемента: "ОБІД".
- У полі Категорія елемента номенклатури вкажіть тип: Страва.
- У полі Батьківська номенклатурна група виберіть номенклатурну групу, до якої входитиме цей елемент.
- Визначте ті відділення, у прейскуранті яких буде представлений комплексний обід, та тип місця виготовлення елемента.
- У полі Ціна в прайс-листі ресторану задайте ціну реалізації комплексного обіду, цей параметр може також задаватися за наказом про зміну прейскуранту.
- Призначте блюду модифікатори у спеціальному блоці, розташованому у лівій частині вікна (див. нижче).
Одиниці виміру. Вкажіть, що комплексний обід вимірюється у штуках (або порціях).
Додаткова інформація.
- У блоці Інформація для прайс-листа можна задати назву та опис елементів номенклатури. Ця інформація буде надрукована у прейскуранті та на цінниках страв та товарів.
- Категорія - категорія елемента номенклатури (наприклад, "комплексний обід").
Щоб задати модифікатори до страви:
- У закладці Основні властивості картки натисніть кнопку Додати в блоці Модифікатори.
- У вікні представлений список створених раніше модифікаторів. За промовчанням пропонується вибрати прості модифікатори. За допомогою клавіш Shift або Ctrl виділіть елементи «Піта» та «Плов» та натисніть кнопку Додати.
- Ще раз натисніть кнопку Додати в блоці Модифікатори.
- У вікні вибору модифікаторів у полі Додати груповий модифікатор поставте галочку. Зі списку будуть доступні тільки номенклатурні групи, що містять модифікатори.
- За допомогою клавіші Ctrl виділіть групи «Супи», «Салати» та «Напої», натисніть кнопку Додати.
- У блоці Модифікатори в лівій частині закладки Основні властивості з'являться вибрані модифікатори. За замовчуванням для кожного з вибраних модифікаторів визначено, що їх мінімальна кількість – 0 (тобто вони необов'язкові), максимальна – 1.
- Позначте галочками, що це модифікатори обов'язкові.
- Встановіть послідовність модифікаторів у тому порядку, у якому страви комплексного обіду мають вибиратися під час продажу. Для цього використовуйте кнопки зі стрілками вгору та вниз.
- Збережіть та закрийте картку страви.
Для зручності роботи в номенклатурному списку можна додати колонки «Модифікатори» та «Модифікує», а непотрібні колонки прибрати.
Продаж комплексного обіду
Додайте на замовлення страву «ОБІД». Послідовно відкриватимуться вікна вибору модифікаторів із груп. У кожному вікні необхідно вибрати один із модифікаторів та натиснути кнопку ОК.
Відкриється перше вікно вибору одного із супів – модифікатора із групи «Супи». Виберіть суп та натисніть кнопку ОК. У наступних вікнах аналогічно виберіть салат, потім напій.
Модифікатори «Плов» та «Піта» будуть внесені на замовлення автоматично. У вікні замовлення нижче рядка з назвою страви «ОБІД» буде додано рядок із назвами модифікаторів, записаними курсивом. У верхній частині екрана з'являться кнопки з групами і простими модифікаторами.
Якщо ви хочете додати на замовлення кілька комплексних обідів з тими ж стравами, то у вікні замовлення виділіть страву «ОБІД» та натисніть кнопку + у нижньому лівому кутку екрана. Щоб зменшити кількість страв, натисніть кнопку − . Для завдання кількості страв комплексного обіду можуть бути використані також кнопки 123 (замовлення на половину порції страви або на іншу його кількість) та (розподіл між гостями на рівні або нерівні частини).
Якщо ви неправильно вибрали суп, салат або напій, відкрийте замовлення з цим комплексним обідом і виберіть іншу страву.
Для цього:
- У вікні замовлення натисніть кнопку з назвою групи модифікаторів (наприклад, «Напої»).
- У вікні, натисніть кнопку − праворуч від кнопки з назвою обраного раніше модифікатора (наприклад, «Сік томатний») або кнопку Очистити.
- Виберіть інший модифікатор, натиснувши кнопку з його назвою, та натисніть кнопку ОК.
Усі модифікатори комплексного обіду є обов'язковими та можуть бути видалені із замовлення лише разом із стравою «ОБІД».
Звіти
Отримати інформацію про продані страви комплексного обіду та про списання інгредієнтів ви можете у Syrve Office у наступних документах та звітах:
- В Актах реалізації на закладках Модифікатори та Страви, звіт «Продаж страв та товарів».
- За допомогою OLAP-звітів з проводок.
- За допомогою налаштованих звітів.
Дані звітів можуть бути згруповані за категоріями, які були поставлені в номенклатурних картках модифікаторів та страви «ОБІД» у вкладці Додаткова інформація.