До елементів номенклатури, що класифікуються системою RMS, входять:
Для обліку та налаштування номенклатурних елементів у системі призначено довідник номенклатури.
Елементи номенклатури можуть поєднуватися в групи. Номенклатурні групи – це багаторівнева класифікація за типом зберігання, застосування або приготування, наприклад, «Продукти – кухня», «Побутова хімія», «Гарячі страви» тощо. є за замовчуванням у повному прейскуранті спочатку відображається список номенклатурних груп та елементів, що знаходяться на верхньому рівні ієрархії.
Страви, як елементи номенклатури, можуть бути присвоєні різні категорії, відповідно до яких потім може вестися облік страв та виведення звітних даних. Категорія надається в процесі налаштування параметрів елемента.
Див. статтю Елементи номенклатури.
Будь-який елемент номенклатури можна включити до прейскуранту за допомогою наказу про зміну прейскуранта, або вказавши ціну та місце продажу у номенклатурній картці елемента.
Використання наказів зручніше тим, що дозволяє одним документом задати зміни по всіх необхідних позиціях прейскуранту. Якщо за стравою одного разу було створено наказ, то подальша зміна його ціни може виконуватись тільки наказами.
Для різних залів (наприклад, бар та ресторан), доставки або груп гостей можуть діяти окремі прейскуранти з різним набором страв та цінами. Такі прейскуранти запроваджуються за допомогою цінових категорій.
Назви страв та товарів, включених до прейскуранту, офіціант (або касир) бачить на терміналах Syrve POS. Для зручності роботи найпопулярніші позиції можна помістити у швидке меню Syrve POS.
Створення технологічних карт та калькуляція страв (а також заготовок та модифікаторів) проводиться у картках елементів номенклатури. Правила їх заповнення докладно наведено в розділі Елемент номенклатури. Калькуляція проводиться автоматично при заповненні технологічної карти і може бути роздрукована, як і технологічна карта. Причому вся історія зміни технологічних карток зберігається в системі.