Оплата праці

     Співробітникам торгового підприємства заробітна плата може нараховуватися у вигляді фіксованого окладу за місяць, оплати за відпрацьований годинник або зміни за фіксованою тарифною ставкою, а також у вигляді відсотка від суми вироблених продажів.

     Величина ставки погодинного тарифу та розмір відсотка можуть бути визначені у налаштуваннях посади. І тут вони автоматично будуть призначені співробітнику щодо йому посади. Ті самі значення можуть бути задані (або відредаговані, якщо визначені посадою) у персональній картці співробітника.

     Підсумковий розмір оплати робочого дня працівника визначається наданим йому типом явки. Явкою можуть вважатися як відпрацьований годинник, так і період відпустки або лікарняного, їх оплата регулюється поправним коефіцієнтом до ставки. Налаштування цих коефіцієнтів описано у статті Типи явок. Явка призначається або підтверджується менеджером, який може змінити її межі та фактичну тривалість, а також призначити коефіцієнт, що підвищує або знижує ставку, змінивши для цього тип явки. Ця процедура описана у статті Журнал явки.

     Щоб налаштувати нарахування заробітної плати працівникові у вигляді оплати за кожну відпрацьовану зміну, зайдіть у Syrve Office. У налаштуваннях зміни поставте галочку в полі Використовувати фіксовану ставку за зміну та встановіть розмір оплати. Потім в Syrve Office або Syrve POS у налаштуваннях розкладу призначте цю зміну співробітнику. У межах зміни може бути враховано неоплачуване час, наприклад, час обіду.

     Якщо працівнику призначено фіксований місячний оклад, то для автоматичного розрахунку його заробітної плати необхідно задати середню кількість робочих годин на місяць у пункті меню Налаштування торгового підприємства  Облік робочого часу в блоці Облік окладу.

     Якщо ви хочете, щоб усім працівникам, яким буде призначено певну посаду, нараховувалася однакова зарплата, то в налаштуваннях цієї посади задайте ставку погодинного тарифу. У цьому випадку ця оплата буде автоматично призначена всім працівникам, яким буде присвоєно таку посаду.

     Індивідуальна оплата праці працівника задається у його персональній картці у вкладці Оплата.


     Премії

     Премія працівнику може бути нарахована будь-якої миті, коли необхідно буде заохотити його за хорошу роботу. Вона реєструється у ручному режимі. Зверніть увагу, що вручну може бути нарахована премія тільки одного з налаштованих раніше типів.

     Докладнішу інформацію про премії див. у статті Нарахування.


     Штрафи

     Штрафування працівників може здійснюватися системою автоматично відповідно до заданих настройок, відповідальних співробітників у ручному режимі при необхідності, а також за результатами виконання будь-яких операцій, наприклад, інвентаризацій.

     Можливі автоматичні штрафи визначені в системі і можуть нараховуватися за запізнення, передчасний догляд або пропуск зміни відповідно до розкладу (для цього вони мають бути активізовані). При необхідності такі штрафи потім можуть скасовуватися.

     Для автоматичного штрафу може бути встановлено фіксовану суму або відсоток від розрахованої заробітної плати.

     Типи штрафів, які можуть бути нараховані вручну, також мають бути створені заздалегідь у довіднику Типи утримань.

     При створенні документа інвентаризації, внаслідок якої було зафіксовано нестачу товару на складі, може бути задано нарахування штрафів працівникам, відповідальним за цей склад. У цьому випадку з рахунку «Зарплата» для цього працівника буде здійснено списання суми штрафу в дебет рахунку «Поточні розрахунки зі співробітниками», що відображатиме суми заборгованості перед працівниками.

     Докладнішу інформацію про штрафи див. у статті Утримання.


     Розрахунок зарплати

     Автоматичний розрахунок заробітної плати працівників може виконуватись:

  • За розкладом. Враховується час, відпрацьований співробітником їм у межах призначених змін за вирахуванням неоплачуваного часу.
  • За окладом.

     Враховуються всі зміни у межах розкладу співробітника, де було зареєстровано явки ненульової тривалості, з відрахуванням неоплачуваного часу. Зміни, які не підтверджені явкою, не зараховуються.

     У розрахунку за обома методами також беруть участь явки, що відповідають лікарняним, відпусткам та іншим видам неробочого годинника. Оплата за переробки (наприклад, робота у вихідні дні), підтверджені явкою, розраховується лише за методом «за розкладом».

     При розрахунку заробітної плати працівника враховуються такі фактори:

  1. Тариф оплати праці із персональної картки співробітника.
  2. Графік та розклад роботи (призначені зміни). Графік роботи: "вільний", "за розкладом" або "оклад".
  3. Налаштування змін, відпрацьованих співробітником: чи призначено фіксовану ставку оплати за цю зміну, чи заданий тип явки за замовчуванням, що визначає поправний коефіцієнт розрахунку.
  4. Штрафи, нараховані автоматично, працівникам, які працюють за розкладом.
    У тому числі штрафи за: запізнення (відкриття особистої зміни після початку зміни, заданого в її налаштуваннях), ранній догляд (закриття особистої зміни до вікон ня зміни, заданого в її налаштуваннях), пропуск зміни. Автоматичні штрафи можна вимкнути у налаштуваннях зміни.
  1. Списання за недостачами, виявлені за наслідками інвентаризацій (нараховується як штраф).
  2. Штрафи та премії, нараховані вручну.
  3. Нарахування за програмами мотивації.


     Розрахунки з постачальниками

     Для обліку взаєморозрахунків із постачальниками призначено рахунок «Заборгованість перед постачальниками». Під час проведення накладної її сума автоматично записується у кредит цього рахунку. Якщо розрахунки з постачальниками виробляє співробітник, якому спеціально для цих цілей видаються гроші, то його слід вказати при формуванні накладної, тоді сума накладної записується на рахунок цього працівника, а при оплаті буде автоматично списана з його підзвіту (див. Проведення за прибутковими накладними). Факт оплати накладних має бути відповідним чином зареєстрований у системі. Див. Заборгованість перед контрагентами.

     Сума ПДВ на вартість придбаних товарів за накладною може бути виділена та врахована на окремому рахунку. Необхідність такого обліку визначається в налаштуваннях торгового підприємства у закладці Налаштування обліку.

     Також у системі реалізовано можливість автоматичного контролю закупівельних цін на товари, що надходять від постачальників. При цьому у разі відхилення від заданої норми система може забороняти проведення накладної або просто інформувати про цей факт. див. Прайс-листи постачальників.

     Аналіз стану поточних взаєморозрахунків з усіма контрагентами – співробітниками, гостями та постачальниками – може бути виконаний за допомогою різних звітів, які надаються Syrve Office.

  • Баланс по співробітникам – баланс рахунків за взаєморозрахунками із співробітниками торгового підприємства (наприклад, суми коштів, виданих працівникам під звіт, або поточні розрахунки зі співробітниками).
  • Баланс щодо постачальників – суми заборгованостей торговельного підприємства перед постачальниками на обрану дату.
  • Баланс по гостям – баланс рахунків за взаєморозрахунками з особливими гостями підприємства (тим, хто зареєстрований у системі у такій якості).
  • Персональний звіт по співробітнику – суми нарахувань та відрахувань за будь-яким із співробітників торговельного підприємства.
  • Зведений звіт із зарплати – суми коштів, які враховувалися під час розрахунку заробітної плати кожного зі співробітників торговельного підприємства.

     Докладніше про роботу з даними звітами див. у розділі Аналіз стану взаєморозрахунків.


Повернутись до розділу Технологічні процеси