Кухонний екран (Sous Chef) можна використовувати у закладах з кількома касами, що розташовані у різних групах торгового підприємства. Можна бачити та працювати з кухонними замовленнями, створеними на будь-якому терміналі будь-якої групи.
Наприклад, Sous Chef можна налаштувати для такої ситуації: у ресторані два поверхи, для кожного поверху своя група, вони працюють у різних режимах. На першому поверсі "Фаст-Фуд", на другому "Ресторан", але кухня у них спільна, і замовлення мають приходити з обох груп.
Тут термінал для кухонного екрану можна зареєструвати в групі ресторан, причому не обов'язково головною касою або взагалі касою, а можна як звичайний офіціантський термінал.
Інші варіанти:
Важливо, щоб у кожній групі була своя головна каса, навіть якщо там єдиний термінал із «Фаст-Фуд». При цьому головна каса групи обмінюватиметься кухонними замовленнями із головними касами інших груп.
Кухонний екран для всього ресторану налаштовується у вкладці Кухонний екран у розділі Адміністрування → Налаштування торгового підприємства.
Страви можна подавати в міру готовності або чекати на приготування всіх страв у замовленні.
При виборі варіанта Подати все замовлення страви, які можна швидко приготувати, буде призупинено, поки готуються страви, які потребують більше часу.
Час очікування ‒ період між друком замовлення на кухню і початком приготування. Це стандартний час, вказаний у номенклатурній картці страви чи карті приготування.
Наприклад, якщо стандартний час приготування для м’яса, смаженого на грилі, встановлено на 15 хвилин, а для салату – на 5, то салат залишатиметься в режимі очікування протягом 10 хвилин, після чого він матиме статус Час приготування або Готується (залежно від налаштувань статусів). У цьому обидві страви будуть готові через 15 хвилин.
Групи параметрів Приготування 2, 3, 4 курсів та Час очікування потрібні для роботи з курсами. Докладніше, як їх налаштувати, див. у статті Використання та налаштування курсів.
Налаштування визначає спосіб роботи зі стравами у замовленні або курсі:
Використовуйте цей блок, щоб налаштувати спосіб відображення страв і модифікаторів у KDS. Щоб згрупувати інгредієнти та модифікатори на кухонному екрані за зонами приготування, увімкніть опцію Групувати інгредієнти та модифікатори за місцем виробництва по порядку або курсі. Це також описано в статті Режим Курсів. Щоб KDS показував коментар повністю, а не перший його рядок, увімкніть параметр Показати повний коментар.
showDeletedProductsInKitchenScreen
kitchenCloseDeletedDishPopUpDurationкотрий знаходиться у C:\Users\user\AppData\Roaming\Syrve\CashServer.
Всередині кожного відділення можна налаштувати свої статуси приготування та кольорові позначки для страв.
Ви можете знайти необхідні параметри в Адміністрування > Налаштування торгового підприємства > <назва відділення> > вкладка Кухонний екран. Статуси приготування страв далі у цій статті.
Налаштування зовнішнього вигляду екранів Sous Chef можна налаштувати у файлі KitchenResources.xml.
Ви можете знайти цей файл поруч із файлом налаштування Syrve у папці \Resources\Kitchen. Вам потрібно скопіювати його в папку Resources поруч із файлом налаштування Syrve POS, наприклад, C:\Program Files\syrve\syrvePOS\Front.Net\Resources\.
Коротка назва страви для сервісних чеків та кухонного терміналу задається у номенклатурній картці страви у полі Адаптована назва для кухні у вкладці Додаткова інформація.
Наприклад, Піца Margarita Велика може мати скорочення «П MARGAR ВЕЛ». Використовуйте ВЕЛИКІ літери, щоб зробити назви предметів помітними на екрані.
Якщо ви вкажете суміжні місця приготування у вкладці Кухонний екран в Syrve Office, то фільтр складів, як описано в статті Фільтр та налаштування, буде поводитися по-іншому. Для більш детальної інформації, будь ласка, зверніться до згаданої статті.
Будь-яка страва проходить кілька етапів приготування з моменту передачі замовлення на кухню до подачі гостеві. Наприклад, етапи для піци: очікування приготування, розкладка топінгів, випічка, нарізка та упаковка і т. д. Можна надати кожному етапу спеціальний статус, який підказуватиме співробітникам кухні, що страву час готувати, сервірувати або подавати на стіл.
Якщо заклад приймає замовлення на доставку та самовивіз, до робочого процесу можна додати спеціальний етап (статус) - Запаковано. Таким чином співробітник, відповідальний за пакування замовлень, може позначити їх як готові до видачі. Щоб додати статус, встановіть прапорець Увімкнути етап пакування, який знаходиться безпосередньо над розкладом Пікові години. Якщо опцію увімкнено, статус "Готується - 4" стає недоступним в KDS, а новий статус "Запаковано" включається в робочий процес. Для того, щоб звичайні замовлення приймали цей статус, як тільки шеф-кухар позначить позицію, страву або замовлення як готове, і серверам не потрібно було б робити нічого додатково, вам потрібно встановити спеціальний плагін на касі. За деталями, будь ласка, зверніться до вашого постачальника.
Набір та налаштування статусів для відділення залежить від прийнятого на підприємстві технологічного процесу.
Назва за замовчуванням | Призначення статусу |
ОЧІКУВАННЯ | Це обов'язковий статус, який означає, що страва чекає на початок приготування. Час очікування залежить від вибраного стандарту подачі страв та використання курсів. Після закінчення часу очікування відбувається автоматичний перехід до наступного статусу. |
ЧАС ГОТУВАТИ | Страви, приготування яких має бути розпочато, але ще не змінено на статуси Готується, Приготовлено, Подано. |
ГОТУЄТЬСЯ-1 … ГОТУЄТЬСЯ-4 | Для деяких страв приготування може складатися з кількох проміжних етапів, а для деяких лише з одного. Наприклад, для приготування піци можуть бути налаштовані наступні статуси: Намазування, Випічка і Нарізка, а для готових страв і напівфабрикатів буде тільки один - Розігрів. |
ПРИГОТОВЛЕНО | Страву можна подавати гостеві. Готова страва помічається на кухонному екрані зеленим кольором, а на екрані Syrve POS з'являється повідомлення для офіціанта про те, що пора забирати. |
ЗАПАКОВАНО | Замовлення для доставки або самовивозу запаковане та готове до отримання. Звичайне замовлення приймає цей статус, минаючи статус ПРИГОТОВЛЕНО. Щоб включити цей статус у процес обробки замовлення, потрібно ввімкнути параметр Увімкнути етап пакування. |
ПОДАНО | Обов'язковий статус, який означає, що блюдо подано гостеві. Страва зникає з кухонного екрану |
Змінювати статуси позицій або замовлень можна вручну або автоматично. Як змінити статус вручну описано у статті Дії зі стравами, подачами та замовленнями (Товари, курси, замовлення).
Автоматичну зміну статусу необхідно налаштувати в Syrve Office для кожного відділення ресторану.
При необхідності для будь-якого зі статусів можна налаштувати автоматичну зміну статусу, а також друк сервісного чека або етикетки доставки.
Товари та страви, які не потрібно готувати, наприклад, сигарети та пиво, можна автоматично переводити у статус Приготовлено після відправки замовлення на кухню:
Тепер усі страви, в яких як місце приготування вказано відділення «Готова продукція», після друку замовлень автоматично перейдуть у стан «готові», коли мине нормативний час приготування.
У деяких випадках, наприклад, коли працівнику кухні потрібно зібрати всі предмети замовлення разом, корисно знати, де (в якій зоні приготування чи в цеху) відбувається приготування. Для цього ми використовуємо кольорові маркери — вертикальну смужку праворуч від назви товару.
Ви можете вказати колір смуги в параметрі Колір страв на кухонному екрані. Наприклад, для гарячого цеху можна призначити червоний колір, для холодного – синій, тощо.
Додатково у файлі конфігурації Syrve POS можна налаштувати:
Стандартний час приготування страв залежить від режиму роботи кухні. Це дозволяє більш об'єктивно оцінювати швидкість роботи кухні та своєчасне приготування страв.
Наприклад, у звичайному режимі страви готуються на замовлення і норматив більше. А в період ланчу страви вже приготовані, їх потрібно лише сервірувати, і стандарт менший. Для цього призначені налаштування часу приготування для звичайного режиму та пікового навантаження. Вони можуть бути задані для кожної страви та типу місця приготування.
Переключення режиму може виконуватися автоматично за розкладом, складеним для підприємства або вручну на кухонних екранах однієї групи. Для автоматичного перемикання режиму налаштуйте Розклад часу пік у вкладці Кухонний екран в налаштуваннях компанії.
Менеджер може відзначити, що кухня працює у режимі пікового навантаження. Усі кухонні екрани однієї групи перемикаються в режим «час пік», а також застосовуються стандарти приготування, налаштовані для роботи в час пік. Щоб дізнатися, як перемикатися між годиною пік і стандартним режимом, перегляньте статтю Фільтри та налаштування кухонного екрана.
Як правило, для приготування різних страв потрібен різний час. На кухонному екрані кухар бачить, який час відведено для приготування страви. За замовчуванням час визначається картою приготування страв, у номенклатурних картках встановлена галочка Час приготування за замовчуванням. Для страви можна встановити час приготування для різних режимів роботи кухні. Зніміть галочку за замовчуванням і задайте Час приготування: Норма та Пік у картці страви.
Якщо для страви не встановлено час приготування, застосовується час, заданий для типу місця приготування цієї страви. Для цього призначені поля Час та Час пік у карті приготування страв.
Індивідуальний час приготування страв показується в номенклатурному списку в колонках "Стандартний час приготування" та "Пік часу приготування". Час приготування може бути задано відразу для кількох вибраних страв за допомогою групового редагування.